Adil Çelik: Sanat ve teknoloji ve bir çok alanda projeler gerçekleştirmiştir. Projeleri arasında robot projesi de bulunmaktadır. 1999 yılında tasarladığı ve 2002 yılında projelendirdiği robot projesi, M.K. ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile ilgilidir. Dünya'da ilk defa 2002 yılında , Adil Çelik tarafından projelendirildi. Yürüyen Atatürk heykel robotu projesidir. Fakat ne yazıktır ki hayata geçirilemedi.

 

Yıllar sonra japonlar, insan yüzlü robotu geliştirdi. İmkanlarının büyük olmasından dolayı tanıtabilmekte zorlanmadılar. Türkiye'nin ilk deprem uyarı cihazını yaptı ve 90lı yılların sonlarında görsel ve yazılı basında geniş yer aldı. Bu projeyi rasathaneye ülkemize yararlı olabilmesi için bırakıldı. Bu tür projeleri gençlerimizin daha iyilerini yapabileceklerini hatırlatmak öz güvenlerini geliştirmek için yapılmıştır. bu tür çalışmalar yapılırken ,hiç bir şekilde ticari amaç için kullanılmamıştır. Promosyon sektöründe aparatlı döner saati dünya da ilk kez uyguladı,patentlendi. 90 lı yılların ortalarında, din alanında dünya'da ilk kez pratik din eğitimi,amaçlı namazgah kabinini projelendirdi. Walt disney'de animatör olarak,bir süre çalıştı. Grafik ,teknik resim ve grafikerlik yaptı.

80'li yılların başında, çizgi ve silikon animasyon,karikatür,resimle başlayan sanat yaşantısında,resim ve rolyefler üzerine radikal projeler tasarladı. Heykel çalışmalarına bir süre araştırmaları yüzünden ara verdi. Müzik üzerine araştırmalar yaptı.40,50, 60,70,80 li yılların yerli ve yabancı müziklerinin toplumların üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yaptı. Ankara'da 90'larda bir süre müzik programları yaptı, müzikle kendi çapındauğraşmaktadır. Müzik sen 'de üyedir. Çeşitli üniversitelerde heykel ve resim üzerine,çalışmalar ,araştırmalar yaptı.

Özellikle balmumu heykeller üzerinde farklı çalışma teknikleri geliştirdi. Altın oran uygulandı. Dünya'da uygulanan tekniklerin üzerine çıkarak dünyada ilk kez bozulmayan tekniği geliştirdi.Bu araştırmalar uzun yıllar sonra gerçekleşmiştir. Çeşitli Türkiye'nin ve dünyanın en büyük heykel projesi alt yapı çalışmalarına, bir süre ara verilmiştir. kısmi olarak devam etmektedir.

Sanatçı,müzesi projesi fikrini,uzun yıllar sponsor ve ilgisizlik yüzünden gerçekleştirememiştir. Projeleri arasında, havza atatürk müzesi,bandırma gemisi, Amasya şehzadeleri projesi halen üzerinde çalışılan projeler arasındadır. Ayrıca radikal rolyef çalışmaları sürmektedir.Bu çalışmalar balmumu heykel olarak yapılmıştır. Elektronik ve mekanik sistemler üzerine eğitim gördüğünden,elektronik mekanik sistemler üzerine çeşitli çalışmalar yapmaya devam etmektedir.Ülkemizin bulunduğu konumdan daha iyi bir duruma gelebilmesi için çeşitli konferanslarla önerilerde bulunmuştur. Sağlık,ekonomi ve eğitim alanında'da araştırmalar yapmış ve bunları bir kitap halinde getirmeyi planlamıştır. Fırsat buldukça çeşitli platformlarda,internette dile getirmektedir.